Wysoki poziom cholesterolu przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto to choroba całego organizmu. Zaburzona gospodarka hormonalna może także przyczyniać się do wysokiego poziomu cholesterolu.

Niedoczynność tarczycy wiąże się przede wszystkim ze zwolnionym metabolizmem. Wiele kobiet zauważa ten problem u siebie, kiedy niespodziewanie, nagle zaczyna tyć w bardzo szybkim tempie. W wielu przypadkach nie jest to spowodowane wcale nadmiernym objadaniem się, a właśnie spowolnionym metabolizmem. Jeśli leczysz się na niedoczynność tarczycy lub Hashimoto i widzisz, że nadal tyjesz oznacza to, że leczenie nie przynosi skutku. Co powinnaś zrobić? Przede wszystkim wybrać się ponownie do endokrynologa i ponownie przeprowadzić badania.  Nie będę ukrywać, że może okazać się, że wyniki są na bardzo dobrym poziomie, a Ty dalej tyjesz. W takim wypadku pozostaje tylko szczera rozmowa z endokrynologiem i dietetykiem. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że każdy endokrynolog Ci pomoże, znajdą się także tacy, którzy powiedzą “jak się je to się tyje!” W ogóle nie przejmuj się takimi komentarzami, wiem że jest ciężko i szukaj innego specjalisty. Zwolniony metabolizm może skutkować nie tylko problemami z utrzymaniem wagi, ale także wysokim poziomem złego cholesterolu. Jest to bardzo niebezpieczna przypadłość, która dotyczy coraz młodszych ludzi. 

Zwolniony metabolizm- problemy z cholesterolem

Który lekarz młodą osobę, w ramach profilaktyki skieruje ją na badanie cholesterolu? Ja nie spotkałam się jeszcze z takim lekarzem. O skierowanie musiałam się prosić internisty, który zrobił wielkie oczy i zapytał po co mi to… Czy wiecie o tym, że młodzi ludzie, nawet w wieku dwudziestu lat mogą mieć za wysoki poziom złego cholesterolu? Główne powody to przede wszystkim zła dieta, brak ruchu i wszystkie inne grzechy “Kanapowca”, ale przyczyną mogą być także uwarunkowania genetyczne i inne choroby. Zwolniony metabolizm jest odpowiedzialny za około 5% przypadków hipercholesterolemii, dlatego osoby chorujące na niedoczynność tarczycy powinny kontrolować poziom cholesterolu.  

Leki i po wszystkimleki na cholesterol

Jeśli zwolniony metabolizm faktycznie odpowiada za nasz wysoki cholesterol trzeba koniecznie rozpocząć leczenie farmakologiczne. W zależności od jego poziomu, lekarz znajdzie najlepszy sposób leczenie. Może się zdarzyć tak, że konieczne będzie codzienne zażywanie leków obniżających jego poziom. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, że tabletki to nie wszystko. Najlepszą i najskuteczniejszą drogą do obniżenia poziomu złego cholesterolu jest zmiana stylu życia. Koniecznie trzeba zacząć się ruszać i dobrze odżywiać.


Jak obniżyć poziom cholesterolu za pomocą diety?

 

Przede wszystkim należy unikać tłuszczu zwierzęcego. Kanapki z masłem i smalcem są całkowicie zabronione. Dodatkowo należy spożywać zdrowe tłuszcze. Co to oznacza? Ulubioną przekąską osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinno być awokado. Jest ono bogatycholesterolm źródłem tłuszczów jednonienasyconych oraz Omega-3, które są bardzo zdrowe dla naszego organizmu i pomagają zniwelować blaszki miażdżycowe, które powstają właśnie na skutek wysokiego poziomu cholesterolu.  Skuteczne mogą także okazać się pokarmy zaliczane do termogeników. Są to produkty, których spożycie przyspiesza nasza przemianę materii, należą do nich min. chilli, cynamon, gałka muszkatołowa czy zielona herbata. 

Walka z cholesterolem to zazwyczaj długa i ciężka przeprawa. Statyny, czyli leki przepisywane na obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu dają często wiele skutków ubocznych. Dodatkowo całkowita zmiana nawyków żywieniowych to także duże wyzwanie. W całym leczeniu najważniejsza jest jednak konsekwencja i wytrwałość.

A Ty kiedy badałaś swój poziom cholesterolu? Pamiętaj, on nie daje objawów i nie boli, ale może być dla Ciebie bardzo niebezpieczny. Jeśli dawno lub nigdy nie wykonywałeś takich badań jak lipidogram koniecznie poproś lekarza o skierowanie!

4.43/5 (7)

Podobał Ci sie artykuł? Oceń go!

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o